Otthonunk korszerűsítése nem csak megkönnyítheti a hétköznapjainkat, de személyiségünket is tükrözheti. Az Otthonfelújítási támogatás által, most lehetőséget kapunk, hogy lakásunkból/házunkból valódi otthont alakítsunk ki.
Számos előnnyel jár, ha belevágunk otthonunk korszerűsítésébe:
- a család igényeihez tudjuk alakítani
- növeli az ingatlan értékét
- emeli a lakás funkcionalitását és kényelmét.
Mindezek mellett fontos számolnunk a felújítással járó kellemetlenségekkel. Az ezzel járó munkafolyamatok nagyon komplexek, jelentős anyagi költséggel járnak és akár több hónapihg is elhúzódhat.
Első lépés: előkészületek
Mielőtt belefogunk a felújításba, elkerülhetelen egy részletes felmérés és kalkuláció készítése. A számítás során vegyük figyelembe az alábbiakat:
- a falak szerkezetét, szükség esetén melyik fal mozgatható
- az elektromos és a fűtési rendszer esetleges problémáit
- az ingatlan aktuális értékét – ez segít megbecsülni a felújítás várható költségvetését.
- Rajzoljuk fel a lakás/ház alaprajzát – ezáltal átláthatóbbá válnak a terek, illetve az esetleges átalakítások

Második lépés: készítsünk felújítási tervet
Ezáltal átláthatóvá válik milyen munkafolyamatokra van szükségünk ahhoz, hogy elérjük a célunkat. Tervünket kidolgozhatjuk saját felújítási elképzeléseink alapján, azonban fontos, hogy vegyük figyelembe a szakember észrevételeit is. Tervünk által fel tudunk állítsani egy prioritási listát is.
Kerítés ötletek – erre is igényelhető a támogatás ➜ tovább
Harmadik lépés: készítsünk költségvetést
Költségvetési tervet nem egyszerű készíteni, különösen a munkálatok megkezdése előtt, azonban nélkülözhetetlen, ahhoz hogy tisztán lássunk, valóban tudjuk-e finanszírozni a felújítást. Számolnunk kell a szükséges anyagok (festékek, alapozók, csövek stb.) árával, valamint a szakember vagy esetleg szakemberek munkadíjával is. A költségvetés elkészítésében is érdemes szakember segítségét kérni.
Negyedik lépés: szükséges engedélyek beszerzése
Amennyiben az átalakítás során a falakat is mozgatni szeretnénk, úgy szükségünk lesz engedélyre a felügyelő szervektől. A tervezéskor során azt is vegyük figyelembe, hogy az ügyintézés időbe telhet.
Utolsó simítások
Végezetül fontos, hogy mielőtt elkezdődik a munka értesítsük a szomszédokat a várható átmeneti kellemetlenségekről, valamint mi magunk is készüljünk fel, hiszen gyakran másképp alakul a felújítás, mint, ahogy elterveztük. A költségvetés során érdemes az eredeti büdzsét legalább 10-15%-al “túl tervezni”, a váratlan kiadások fedezésére. És az olyan gyakorlati kérdésekről sem felejtkezzünk meg, hogy, amíg például a fürdőszoba felújítása zajlik, a család hol tudja megoldani a tisztálkodást.
További tippek, ötletek az Otthonfelújítási támogatáshoz ➜ tovább