Mikor érdemes az új kamattámogatott hitelt, és mikor éri meg inkább egyéb felújítási hitelt választani.
Február elején indult az új kamattámogatott hitel. Az akár 6 millió forintos, legfeljebb 10 éves futamidejű konstrukció a felújítások előfinanszírozására szolgál.
Mindezek mellett érdemes átgondolnunk milyen hitelt veszünk igénybe, mivel a bankok eddig is számos konstrukciót kínáltak felújításra. A bankmonitor.hu cikke alapján úgy gondoltuk érdemes összehasonlítani az új konstrukciót a piacon megtalálható felújítási és korszerűsítési hitelekkel. A felújítási hiteleket leszámítva, még személyi kölcsön is felvehető hasonló célra. Ez első sorban azok számára lehet kézenfekvő lehetőség, akik esetleg nem szeretnének jelzálogjogot bejegyeztetni otthonukra.
A legfontosabb különbségek az alábbi táblázatban megtekinthetők:

Piaci hitel – mikor érdemes választani?
Mivel a kamattámogatott hitel kereteit szűkre szabták, ezért bizonyos helyzetekben nem a legmegfelelőbb választás, például az alábbiakban:
- A cél 10 évnél hosszabb futamidő,
- Hat millió forintnál nagyobb összegre van szüksége a családnak,
- A család nem szeretné vállalni a kockázatot, hogy esetlegesen a felújítási munkálatok végeztével és a hitelfelvétel után kiderüljön, hogy nem jogosult a támogatásra. Ebben az esetben ugyanis a kölcsön piaci hitellé alakul át, az addig igénybe vett támogatást pedig vissza kell fizetni,
- A család nem szeretne a számlákkal elszámolni a bank felé, a korábban is igényelhető felújítási hitelek esetében elegendő legfeljebb egy újabb értékbecsléssel igazolni a munkálatok elvégzését,
- A kevesebb papírmunkát részesíti a család előnyben. A kamattámogatott hitel sokkal több adminisztrációt igényel: többek között igazolni kell a TB-jogviszonyt, a köztartozásmentességet és a gyermekek meglétét is.
Kamattámogatott hitel – mikor érdemes választani?
Kifejezetten érdemes ezt a konstrukciót választani, ha az igénylő család számára:
- Fontos a fix kamatozás: 3 százalékos kamat, 10 éves futamidővel, kiemelkedő a többi a piacon elérhető kamatkonstrukciókhoz képest;
- Fontos az előtörlesztés. Bekalkulálható az előtörlesztés a konstrukcióba: ingyenes, a támogatásból történő előtörlesztés, viszont, ha egyéb forrásból szeretnék intézni az előtörlesztést, annak már díja van;
- Fontos a biztonság. Hiszem az elején is és a hiteligénylésnél is ellenőrzi a bank a jogosultságot.
A támogatott felújítási hitel legfontosabb általános jellemzői:
- Azok számára érhető csak el, akik jogosultak az otthonfelújítási támogatásra
- A hitel kamata a teljes futamidő alatt 3%.
- Maximum 6 millió Ft hitel vehető fel.
- Legfeljebb 10 év lehet a hitel futamideje.
Az otthonfelújítási hitelnél a várható törlesztőrészletek közelítő nagyságrendű összege a következő:
- 6 millió Ft 10 év futamidővel: ~ 58.000 Ft/hó
- 3 millió Ft 10 év futamidővel számolva ~ 29.000 Ft/hó
A kölcsön folyósításától számított egy éven belül igazolnia kell az igénylőnek a kölcsön felhasználásával megvalósított tevékenységek elvégzését a számlák vagy azok másolatának bemutatásával. A számlákat 2021.01.01-2022.12.31-ig lehet gyűjteni, viszont hitelfelvétel esetén erre maximum 1 év áll rendelkezésre.
Abban az esetben, ha valaki bármilyen okból elveszti a jogosultságát a felújítási támogatásra (például felvett felújítási támogatás nem éri el a kölcsönösszeg 25%-át), akkor a kamattámogatás a felújítási hitel hátralévő összegére megszűnik és átalakul a konstrukció piaci hitellé. Illetve az addig igénybe vett kamattámogatást az arra való jogosultság megszűnését követő 60 napon belül egy összegben a hitelintézet útján vissza kell fizetni a MÁK-nak.
A lakásfelújítási hitelről tobábbi információkat korábbi cikkünkben olvashat ➜ tovább

Feltételek a lakásfelújítási hitelhez:
- minimum 50% tulajdoni hányada legyen a család valamennyi tagjának együttvéve
- 1 éves folyamatos TB-jogviszonnyal kell rendelkeznie legalább az egyik igénylőnek
- Köztartozásmentesnek kell lennie az igánylőnek
- Legyen egy éves állandó lakcíme a felújítandó ingatlanban lakó család minden tagjának (kivételt képeznek: egy évesnél fiatalabb gyermek, magzat; az ingatlan egy éven belül került megvásárlásra; a használatba vételi engedély egy éven belül került megadásra.)
- A felújítás munka- és anyagdíja külön-külön elérje a a támogatás összegének felét (tehát 6 millió forintos felújítás esetén a munkadíj és az anyagköltség 1,5 millió -1,5 millió forintnak kell lennie a maximális 3 millió forintos támogatás eléréséhez.)
Maximum egy évünk van igényelni a vissza nem térítendő felújítási támogatást a Magyar Államkincstárnál, miután a kölcsönt folyosították. Ekkor a MÁK ismét meg fogja vizsgálni a támogatásra való jogosultságot, azaz 2 időpontban is meg kell felelni a személyi feltételeknek.
Fontos tudni
Abban az esetben, ha valaki a kamattámogatott lakásfelújítési hitel felvételében gondolkodik érdemes szem előtt tartania, hogy a termékfejlesztés nem minden banknál tudott gyorsan végbemenni, így érdemes még egy pár hetet várni, mielőtt felkeresnénk a bankokat.
Konkrét állásfoglalási kérésekkel és kérdésekkel mindenképp közvetlenül a Magyar Államkincstárhoz forduljunk, ahol szakértők válaszolhatnak a felmerülő problémákra.
Otthonfelújítási Támogatás – feltételek, részletek, információk ➜ tovább
Forrás: bankmonitor.hu
Kép: Freepik